RMCF1206FT2K32
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RMCF1206FT2K32
RMCF1206FT2K32
Part Number
RMCF1206FT2K32
Description
RES 2.32K OHM 1% 1/4W 1206
Data sheet
RMCF1206FT2K32.pdf
Delivery Services
RMCF1206FT2K32
Comments
    RMCF1206FT2K32 Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance2.32 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C