RMCF2010FT51R1
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RMCF2010FT51R1
RMCF2010FT51R1
Part Number
RMCF2010FT51R1
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 51.1 OHM 1% 3/4W 2010
Data sheet
RMCF2010FT51R1.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RMCF2010FT51R1
Comments
    RMCF2010FT51R1 Specifications
    SeriesRMCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance51.1 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.028" (0.70mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C