RN04B6042CT1-25
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN04B6042CT1-25
RN04B6042CT1-25
Part Number
RN04B6042CT1-25
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
RES 60.4K OHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
RN04B6042CT1-25.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RN04B6042CT1-25
Comments
    RN04B6042CT1-25 Specifications
    SeriesRN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance60.4 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C