RN06D3572CT5-25
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN06D3572CT5-25
RN06D3572CT5-25
Part Number
RN06D3572CT5-25
Description
RES 35.7K OHM 0.5% 1/16W 0603
Data sheet
RN06D3572CT5-25.pdf
Delivery Services
RN06D3572CT5-25
Comments
    RN06D3572CT5-25 Specifications
    Features-
    Tolerance±0.5%
    Resistance35.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C