RN10F1003CT5-50
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN10F1003CT5-50
RN10F1003CT5-50
Part Number
RN10F1003CT5-50
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS, INC.
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0805
Data sheet
RN10F1003CT5-50.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RN10F1003CT5-50
Comments
    RN10F1003CT5-50 Specifications
    SeriesRN
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance100 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C