RN73C1E40K2BTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN73C1E40K2BTD
RN73C1E40K2BTD
Part Number
RN73C1E40K2BTD
Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0402
Data sheet
RN73C1E40K2BTD.pdf
Delivery Services
RN73C1E40K2BTD
Comments
    RN73C1E40K2BTD Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance40.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±10ppm/°C