RN73C1J16K9BTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN73C1J16K9BTDF
RN73C1J16K9BTDF
Part Number
RN73C1J16K9BTDF
Description
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0603
Data sheet
RN73C1J16K9BTDF.pdf
Delivery Services
RN73C1J16K9BTDF
Comments
    RN73C1J16K9BTDF Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance16.9 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±10ppm/°C