RN73C2A162KBTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN73C2A162KBTDF
RN73C2A162KBTDF
Part Number
RN73C2A162KBTDF
Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/10W 0805
Data sheet
RN73C2A162KBTDF.pdf
Delivery Services
RN73C2A162KBTDF
Comments
    RN73C2A162KBTDF Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance162 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±10ppm/°C