RN73C2A17K4BTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN73C2A17K4BTD
RN73C2A17K4BTD
Part Number
RN73C2A17K4BTD
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0805
Data sheet
RN73C2A17K4BTD.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RN73C2A17K4BTD
Comments
    RN73C2A17K4BTD Specifications
    SeriesRN73, Holsworthy
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance17.4 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±10ppm/°C