RN73H1ETTP2290C50
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN73H1ETTP2290C50
RN73H1ETTP2290C50
Part Number
RN73H1ETTP2290C50
Description
RES 229 OHM 0.25% 1/16W 0402
Data sheet
RN73H1ETTP2290C50.pdf
Delivery Services
RN73H1ETTP2290C50
Comments
    RN73H1ETTP2290C50 Specifications
    Tolerance±0.25%
    Resistance229 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±50ppm/°C