RN73H1JTTD4272B50
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RN73H1JTTD4272B50
RN73H1JTTD4272B50
Part Number
RN73H1JTTD4272B50
Description
RES 42.7K OHM 0.1% 1/10W 0603
Data sheet
RN73H1JTTD4272B50.pdf
Delivery Services
RN73H1JTTD4272B50
Comments
    RN73H1JTTD4272B50 Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance42.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C