RNCF0402DTC78K7
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF0402DTC78K7
RNCF0402DTC78K7
Part Number
RNCF0402DTC78K7
Description
RES 78.7K OHM 0.5% 1/16W 0402
Data sheet
RNCF0402DTC78K7.pdf
Delivery Services
RNCF0402DTC78K7
Comments
    RNCF0402DTC78K7 Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.5%
    Resistance78.7 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±50ppm/°C