RNCF0603DTC7R68
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF0603DTC7R68
RNCF0603DTC7R68
Part Number
RNCF0603DTC7R68
Description
RES 7.68 OHM 0.5% 1/10W 0603
Data sheet
RNCF0603DTC7R68.pdf
Delivery Services
RNCF0603DTC7R68
Comments
    RNCF0603DTC7R68 Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.5%
    Resistance7.68 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C