RNCF0603FTE49R9
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF0603FTE49R9
RNCF0603FTE49R9
Part Number
RNCF0603FTE49R9
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/10W 0603
Data sheet
RNCF0603FTE49R9.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RNCF0603FTE49R9
Comments
    RNCF0603FTE49R9 Specifications
    SeriesRNCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±1%
    Resistance49.9 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±25ppm/°C