RNCF0805DTC732K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF0805DTC732K
RNCF0805DTC732K
Part Number
RNCF0805DTC732K
Description
RES 732K OHM 0.5% 1/8W 0805
Data sheet
RNCF0805DTC732K.pdf
Delivery Services
RNCF0805DTC732K
Comments
    RNCF0805DTC732K Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.5%
    Resistance732 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C