RNCF1206BTE5K11
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF1206BTE5K11
RNCF1206BTE5K11
Part Number
RNCF1206BTE5K11
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 5.11K OHM 0.1% 1/3W 1206
Data sheet
RNCF1206BTE5K11.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RNCF1206BTE5K11
Comments
    RNCF1206BTE5K11 Specifications
    SeriesRNCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance5.11 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±25ppm/°C