RNCF1210BTC41R2
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF1210BTC41R2
RNCF1210BTC41R2
Part Number
RNCF1210BTC41R2
Description
RES 41.2 OHM 0.1% 1/3W 1210
Data sheet
RNCF1210BTC41R2.pdf
Delivery Services
RNCF1210BTC41R2
Comments
    RNCF1210BTC41R2 Specifications
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance41.2 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1210
    Temperature Coefficient±50ppm/°C