RNCF2512DTE174K
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RNCF2512DTE174K
RNCF2512DTE174K
Part Number
RNCF2512DTE174K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 174K OHM 0.5% 1/2W 2512
Data sheet
RNCF2512DTE174K.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RNCF2512DTE174K
Comments
    RNCF2512DTE174K Specifications
    SeriesRNCF
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200
    Tolerance±0.5%
    Resistance174 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±25ppm/°C