RP1S3CA68K0J
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RP1S3CA68K0J
RP1S3CA68K0J
Part Number
RP1S3CA68K0J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 68K OHM 5% 1.25W 3916
Data sheet
RP1S3CA68K0J.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RP1S3CA68K0J
Comments
    RP1S3CA68K0J Specifications
    SeriesRP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance68 kOhms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.25W
    Package / Case3916 J-Lead
    Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
    Height - Seated (Max)0.164" (4.17mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package3916
    Temperature Coefficient±250ppm/°C