RP2R5DB150RJE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RP2R5DB150RJE
RP2R5DB150RJE
Part Number
RP2R5DB150RJE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 150 OHM 5% 2.5W 6327
Data sheet
RP2R5DB150RJE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RP2R5DB150RJE
Comments
    RP2R5DB150RJE Specifications
    SeriesRP
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance150 Ohms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2.5W
    Package / Case6327 J-Lead
    Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
    Height - Seated (Max)0.231" (5.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package6327
    Temperature Coefficient±250ppm/°C