RP73PF1E105KBTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RP73PF1E105KBTD
RP73PF1E105KBTD
Part Number
RP73PF1E105KBTD
Description
RES 105K OHM 0.1% 1/10W 0402
Data sheet
RP73PF1E105KBTD.pdf
Delivery Services
RP73PF1E105KBTD
Comments
    RP73PF1E105KBTD Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance105 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±25ppm/°C