RPC1206JT47R0-UP
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RPC1206JT47R0-UP
RPC1206JT47R0-UP
Part Number
RPC1206JT47R0-UP
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES, PULSE, 1206, 5%, 47 OHM, 0.
Data sheet
RPC1206JT47R0-UP.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RPC1206JT47R0-UP
Comments
    RPC1206JT47R0-UP Specifications
    SeriesRPC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance47 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±100ppm/°C