RPC2010JT100R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RPC2010JT100R
RPC2010JT100R
Part Number
RPC2010JT100R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Description
RES 100 OHM 5% 3/4W 2010
Data sheet
RPC2010JT100R.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RPC2010JT100R
Comments
    RPC2010JT100R Specifications
    SeriesRPC
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C