RPC2010JT470R
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RPC2010JT470R
RPC2010JT470R
Part Number
RPC2010JT470R
Description
RES 470 OHM 5% 3/4W 2010
Data sheet
RPC2010JT470R.pdf
Delivery Services
RPC2010JT470R
Comments
    RPC2010JT470R Specifications
    Tolerance±5%
    Resistance470 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±100ppm/°C