RQ73C1E10K2BTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RQ73C1E10K2BTDF
RQ73C1E10K2BTDF
Part Number
RQ73C1E10K2BTDF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RQ 0402 10K2 0.1% 10PPM 1K RL
Data sheet
RQ73C1E10K2BTDF.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RQ73C1E10K2BTDF
Comments
    RQ73C1E10K2BTDF Specifications
    SeriesRQ73
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance10.2 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)0.014" (0.35mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Temperature Coefficient±10ppm/°C