RQ73C1J5K62BTDF
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RQ73C1J5K62BTDF
RQ73C1J5K62BTDF
Part Number
RQ73C1J5K62BTDF
Description
RQ 0603 5K62 0.1% 10PPM 1K RL
Data sheet
RQ73C1J5K62BTDF.pdf
Delivery Services
RQ73C1J5K62BTDF
Comments
    RQ73C1J5K62BTDF Specifications
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Tolerance±0.1%
    Resistance5.62 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.15W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±10ppm/°C