RQ73C1J715RBTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RQ73C1J715RBTD
RQ73C1J715RBTD
Part Number
RQ73C1J715RBTD
Description
RES 715 OHMS 0.1% 0.15W 0603
Data sheet
RQ73C1J715RBTD.pdf
Delivery Services
RQ73C1J715RBTD
Comments
    RQ73C1J715RBTD Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance715 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.15W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±10ppm/°C