RQ73C2A124RBTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RQ73C2A124RBTD
RQ73C2A124RBTD
Part Number
RQ73C2A124RBTD
Description
RES 124 OHMS 0.1% 1/5W 0805
Data sheet
RQ73C2A124RBTD.pdf
Delivery Services
RQ73C2A124RBTD
Comments
    RQ73C2A124RBTD Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance124 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±10ppm/°C