RQ73C2A49R9BTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RQ73C2A49R9BTD
RQ73C2A49R9BTD
Part Number
RQ73C2A49R9BTD
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Description
RES 49.9 OHMS 0.1% 1/5W 0805
Data sheet
RQ73C2A49R9BTD.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RQ73C2A49R9BTD
Comments
    RQ73C2A49R9BTD Specifications
    SeriesRQ73
    RoHSRoHS
    RatingsAEC-Q200
    FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Tolerance±0.1%
    Resistance49.9 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±10ppm/°C