RQ73C2B10R5BTD
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RQ73C2B10R5BTD
RQ73C2B10R5BTD
Part Number
RQ73C2B10R5BTD
Description
RES 10.5 OHMS 0.1% 0.4W 1206
Data sheet
RQ73C2B10R5BTD.pdf
Delivery Services
RQ73C2B10R5BTD
Comments
    RQ73C2B10R5BTD Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance10.5 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.4W, 2/5W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±10ppm/°C