RT0201BRE07750RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT0201BRE07750RL
RT0201BRE07750RL
Part Number
RT0201BRE07750RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/20W 0201
Data sheet
RT0201BRE07750RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RT0201BRE07750RL
Comments
    RT0201BRE07750RL Specifications
    SeriesRT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance750 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.05W, 1/20W
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0201
    Temperature Coefficient±50ppm/°C