RT0603DRE073K48L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT0603DRE073K48L
RT0603DRE073K48L
Part Number
RT0603DRE073K48L
Description
RES SMD 3.48KOHM 0.5% 1/10W 0603
Data sheet
RT0603DRE073K48L.pdf
Delivery Services
RT0603DRE073K48L
Comments
    RT0603DRE073K48L Specifications
    Features-
    Tolerance±0.5%
    Resistance3.48 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C