RT0603DRE074K75L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT0603DRE074K75L
RT0603DRE074K75L
Part Number
RT0603DRE074K75L
Description
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/10W 0603
Data sheet
RT0603DRE074K75L.pdf
Delivery Services
RT0603DRE074K75L
Comments
    RT0603DRE074K75L Specifications
    Features-
    Tolerance±0.5%
    Resistance4.75 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0603
    Temperature Coefficient±50ppm/°C