RT0603DRE077K5L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor
RT0603DRE077K5L
RT0603DRE077K5L
Part Number
RT0603DRE077K5L
Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603
Data sheet
RT0603DRE077K5L.pdf
Category
Chip Resistor
Delivery Services
RT0603DRE077K5L
Comments
    RT0603DRE077K5L Specifications
    SeriesRT
    Part StatusActive
    Resistance7.5 kOhms
    Tolerance±0.5%
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    CompositionThin Film
    Features-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Ratings-
    Supplier Device Package603
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)