RT0805BRD075R11L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT0805BRD075R11L
RT0805BRD075R11L
Part Number
RT0805BRD075R11L
Description
RES SMD 5.11 OHM 0.1% 1/8W 0805
Data sheet
RT0805BRD075R11L.pdf
Delivery Services
RT0805BRD075R11L
Comments
    RT0805BRD075R11L Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance5.11 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±25ppm/°C