RT0805DRE076K19L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT0805DRE076K19L
RT0805DRE076K19L
Part Number
RT0805DRE076K19L
Description
RES SMD 6.19K OHM 0.5% 1/8W 0805
Data sheet
RT0805DRE076K19L.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RT0805DRE076K19L
Comments
    RT0805DRE076K19L Specifications
    SeriesRT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.5%
    Resistance6.19 kOhms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Temperature Coefficient±50ppm/°C