RT1206BRE071K5L
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT1206BRE071K5L
RT1206BRE071K5L
Part Number
RT1206BRE071K5L
Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Data sheet
RT1206BRE071K5L.pdf
Delivery Services
RT1206BRE071K5L
Comments
    RT1206BRE071K5L Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance1.5 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Temperature Coefficient±50ppm/°C