RT2512FKD0710RL
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RT2512FKD0710RL
RT2512FKD0710RL
Part Number
RT2512FKD0710RL
Manufacturer
Yageo
Description
RES SMD 10 OHM 1% 3/4W 2512
Data sheet
RT2512FKD0710RL.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RT2512FKD0710RL
Comments
    RT2512FKD0710RL Specifications
    SeriesRT
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionThin Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / Case2512 (6432 Metric)
    Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2512
    Temperature Coefficient±25ppm/°C