RW0S6BBR010FE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW0S6BBR010FE
RW0S6BBR010FE
Part Number
RW0S6BBR010FE
Description
RES 0.01 OHM 1% 0.6W 2010
Data sheet
RW0S6BBR010FE.pdf
Delivery Services
RW0S6BBR010FE
Comments
    RW0S6BBR010FE Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance10 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / Case2010 (5025 Metric)
    Size / Dimension0.202" L x 0.100" W (5.14mm x 2.54mm)
    Height - Seated (Max)0.140" (3.55mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package2010
    Temperature Coefficient±90ppm/°C