RW1S0BAR050FE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW1S0BAR050FE
RW1S0BAR050FE
Part Number
RW1S0BAR050FE
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W J LEAD
Data sheet
RW1S0BAR050FE.pdf
Delivery Services
RW1S0BAR050FE
Comments
    RW1S0BAR050FE Specifications
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance50 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case2512 J-Lead
    Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
    Height - Seated (Max)0.141" (3.58mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C