RW1S0BAR300JE.pdf
| Series | RW |
| Ratings | - |
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 300 mOhms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 2512 J-Lead |
| Size / Dimension | 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.141" (3.58mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | SMD J-Lead, Pedestal |
| Temperature Coefficient | ±90ppm/°C |