RW1S0CKR050DE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW1S0CKR050DE
RW1S0CKR050DE
Part Number
RW1S0CKR050DE
Description
RES 0.05 OHM 0.5% 1W 4324
Data sheet
RW1S0CKR050DE.pdf
Delivery Services
RW1S0CKR050DE
Comments
    RW1S0CKR050DE Specifications
    SeriesRW1S0CK
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±0.5%
    Resistance50 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / Case4324 J-Lead (4 Terminals)
    Size / Dimension0.425" L x 0.244" W (10.80mm x 6.20mm)
    Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C