RW2R0DA1R00JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW2R0DA1R00JE
RW2R0DA1R00JE
Part Number
RW2R0DA1R00JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 1 OHM 5% 2W J LEAD
Data sheet
RW2R0DA1R00JE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RW2R0DA1R00JE
Comments
    RW2R0DA1R00JE Specifications
    SeriesRW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance1 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case4524 J-Lead
    Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)0.231" (5.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
    Temperature Coefficient±50ppm/°C