RW2R0DAR050FE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW2R0DAR050FE
RW2R0DAR050FE
Part Number
RW2R0DAR050FE
Description
RES 0.05 OHM 1% 2W J LEAD
Data sheet
RW2R0DAR050FE.pdf
Delivery Services
RW2R0DAR050FE
Comments
    RW2R0DAR050FE Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance50 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case4524 J-Lead
    Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)0.231" (5.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C