RW2S0CB1R00JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW2S0CB1R00JE
RW2S0CB1R00JE
Part Number
RW2S0CB1R00JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 1 OHM 5% 2W J LEAD
Data sheet
RW2S0CB1R00JE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RW2S0CB1R00JE
Comments
    RW2S0CB1R00JE Specifications
    SeriesRW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance1 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case4122 J-Lead
    Size / Dimension0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
    Height - Seated (Max)0.227" (5.77mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
    Temperature Coefficient±50ppm/°C