RW2S0CBR500JE.pdf
| Features | Current Sense |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 500 mOhms |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 2W |
| Package / Case | 4122 J-Lead |
| Size / Dimension | 0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.227" (5.77mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | SMD J-Lead, Pedestal |
| Temperature Coefficient | ±90ppm/°C |