RW2S0DA24R0JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW2S0DA24R0JE
RW2S0DA24R0JE
Part Number
RW2S0DA24R0JE
Description
RES SMD 24 OHM 5% 2W J LEAD
Data sheet
RW2S0DA24R0JE.pdf
Delivery Services
RW2S0DA24R0JE
Comments
    RW2S0DA24R0JE Specifications
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±5%
    Resistance24 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / Case4524 J-Lead
    Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)0.231" (5.87mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
    Temperature Coefficient±20ppm/°C