RW3R5EA150RFE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW3R5EA150RFE
RW3R5EA150RFE
Part Number
RW3R5EA150RFE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 150 OHM 1% 3W 8127
Data sheet
RW3R5EA150RFE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RW3R5EA150RFE
Comments
    RW3R5EA150RFE Specifications
    SeriesRW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance150 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / Case8127 J-Lead
    Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
    Height - Seated (Max)0.278" (7.06mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package8127
    Temperature Coefficient±20ppm/°C