RW5S0FA4K70JE
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW5S0FA4K70JE
RW5S0FA4K70JE
Part Number
RW5S0FA4K70JE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 5W L BEND
Data sheet
RW5S0FA4K70JE.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RW5S0FA4K70JE
Comments
    RW5S0FA4K70JE Specifications
    SeriesRW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance4.7 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseSMD, L-Bend
    Size / Dimension0.806" L x 0.365" W (20.47mm x 9.27mm)
    Height - Seated (Max)0.406" (10.31mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±20ppm/°C