RW5S0FAR100FET
Home > All Products > Resistors > Chip Resistor - Surface Mount
RW5S0FAR100FET
RW5S0FAR100FET
Part Number
RW5S0FAR100FET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES SMD 100M OHM 1% 5W L BEND
Data sheet
RW5S0FAR100FET.pdf
Category
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services
RW5S0FAR100FET
Comments
    RW5S0FAR100FET Specifications
    SeriesRW
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance100 mOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseSMD, L-Bend
    Size / Dimension0.806" L x 0.365" W (20.47mm x 9.27mm)
    Height - Seated (Max)0.406" (10.31mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±90ppm/°C